Vážení zákazníci, ve dnech 21.12.2024 - 5.1.2025 bude firma z důvodu Vánoční dovolené uzavřena. Veškeré dotazy a požadavky budeme neprodleně řešit po tomto datu. Děkujeme za pochopení a přejeme krásné prožití svátků.

Jak dobře pečovat o svůj elektrostroj?

S příchodem podzimu a chladnějšího počasí je dobré zopakovat si některé základní rady, tipy a triky, jak pečovat o svůj elektrostroj i v době, kdy počasí není nejvlídnější. Právě díky správné péči a dobře zvoleným pomůckám vám váš elektroskútr, koloběžka nebo vozík vydrží dlouho a budou spolehlivými pomocníky pro každodenní život.

Co je dobré udělat s příchodem podzimu?

  1. Svůj stroj očistěte a zbavte jej veškerých nečistot nebo nánosů bahna, bláta, špíny. Právě tyto nežádoucí části mohou způsobovat problémy v provozu, proto je dobré mít jistotu, že váš stroj je opravdu čistý, a tedy funkční. 
  2. Zkontrolujte stav baterie a případně se postarejte o její výměnu. Je evidentní, že zrovna baterie a její kapacita jsou pro provoz elektrostroje zásadní, proto tuto část nepodceňujte. Pozornost věnujte nejen kapacitě, ale i tomu, zda jste v minulosti měli s baterií jakékoliv problémy. Pokud ano, klidně se na nás obraťte, rádi vám poradíme s dalšími kroky. 
  3. Zkontrolujte pneumatiky a jejich tlak, případně je vyměňte. Nezapomeňte také, že s přicházejícím podzimem bude stav vozovek spíše horší, pneumatiky by tedy měly být ve vynikajícím stavu. 
  4. Dny se krátí a tma padá rychleji, proto věnujte velkou pozornosti i světlům: předním i zadním. Dbejte na to, aby světla svítila jasně, neblikala nebo neměla menší jas. Za pozdních večerů je to opravdu nežádoucí a nebezpečné.
  5. Pamatujte na to, že nás čeká chladnější a deštivé počasí, které má vliv i na stav stroje. Proto svůj elektrostroj skladujte na suchém místě, případně jej mějte přikrytý nepromokavou plachtou.

 

A jak by měla vypadat pravidelná údržba, nehledě na období?

Dobíjejte, dobíjejte, dobíjejte!

Řeč je samozřejmě o baterii, která je, jak jsme si řekli, pro provoz vašeho elektrostroje klíčová. Po každém použití nebo vyjížďce ji proto nabijte, abyste prodloužili životnost její i vašeho stroje. Máme tu i pravidlo na skladování: baterie uchovávejte a nabíjejte ideálně v teplotním rozmezí od 10 do 38 stupňů. 

Opět ty pneumatiky… 

Je to tak, pneumatiky a tlak v nich by se měl kontrolovat pravidelně, ne jen s příchodem chladnějšího počasí. Právě tlak dokáže mimo jiné ovlivnit i dojezd vašeho stroje či namáhání motoru, proto by měl dosahovat optimálních hodnot. 

Péče o hlavní jistič

Jestliže vás čeká doba, kdy nebudete svůj stroj používat, vypněte jeho hlavní jistič. Samozřejmě v případě, že jím je váš stroj vybaven. Stroj také nezapomeňte alespoň jednou měsíčně nabít, a to i v případě, že jste jej nevyužili. Patří to k pravidelné údržbě.  

Brzdy jsou zásadní

Je jasné, že správné seřízení brzd je nezbytné pro bezpečnou jízdu. Proto péči o ně nezanedbávejte. Pravidelně jejich stav kontrolujte a pokud se vám bude zdát, že vaše brzdy při maximálním stisknutí nereagují, je čas je dotáhnout a seřídit. Pokud si nejste zcela jistí, jak na to, klidně se na nás obraťte! 

Aby vše drželo tam, kde má…

Pravidelné kontrole by měly být podrobeny i šrouby. Zásadní jsou samozřejmě ty, co drží přední a zadní kolo, ty musí být kvalitní, bez rzi a správně dotažené. Pozornost věnujte ale i těm, které drží například košík nebo jinou část stroje. 

 Stroj dostatečně čistěte

Pravidelné čištění a omývání je základ. Stroj pak funguje, jak má, a navíc hezky vypadá. Pro mytí však nepoužívejte tlak vody, tak by se skútr či kolobežka mohly poškodit. Vždy je omývejte navlhčeným hadrem, kterým zároveň hezky očistíte i hůře dostupná místa.


Toto jsou některé ze základních rad, jak správně pečovat o svůj stroj. Pokud vás zajímá více, nebo chcete být součástí komunity, v níž si milovníci elektrostrojů sdělují další tipy a triky, připojte se do naší facebookové skupiny! Rádi vám se vším pomůžeme a poradíme!